Przyczyny stresu

Czynniki powodujące stres:

Według teorii stresu Hansa Selye stresory nie muszą być nieprzyjemne – ważna intensywność “żądania” przystosowania do nowej sytuacji, jakie stawia organizmowi.

Ze względu na siłę i zakres oddziaływania, Lazarus i Folkman wyróżnili następujące kategorie stresorów:

  • Dramatyczne wydarzenia o rozmiarach katastrof, obejmujące całe grupy. Obejmują wypadki, zdarzające się kilku osobom lub całym społecznościom jednocześnie. Zwykle są nieprzewidywalne, mają bardzo silny wpływ i wymagają ogromnych wysiłków dla poradzenia sobie ze stresem. Klęski żywiołowe, wojny, skażenie na dużą skalę i katastrofy techniczne to przykłady stresorów – kataklizmów. Atakują najbardziej podstawowe wartości człowieka, jak życie, schronienie, stawiając bardzo wysokie wymagania. Charakterystyczne jest, że przychodzą zazwyczaj bez ostrzeżenia i pozostawiają po sobie potężny ślad, reaktywowany, kiedy pojawiają się bodźce skojarzone z danym wydarzeniem.
  • Poważne wyzwania i zagrożenia dotyczące jednostek lub kilku osób. Są to zazwyczaj wydarzenia w życiu osobistym. Mogą, choć nie muszą być nieprzewidywalne. Na czele listy tego typu stresorów, stworzonej przez Lazarusa i Folkman znajdują się takie wydarzenia, jak śmierć współmałżonka, rozwód, separacja, kara więzienia, utrata pracy, ale także zawarcie związku małżeńskiego. Na liście znalazły się więc także zdarzenia pozytywne (w tym np. wyjazd na wakacje). Wszystkie te zdarzenia pociągają bowiem za sobą konieczność dostosowania się.
  • Drobne, codzienne utrapienia. Są to małe, lecz uporczywe problemy, “uciążliwości dnia codziennego”. Należą do nich np. drobne nieporozumienia w rodzinie, niemożność znalezienia potrzebnej rzeczy czy trudność zdążenia na czas. Ich siła tkwi w powszechności i dużej częstości występowania.

Stres jest najbardziej oczywistym przykładem niekorzystnego oddziaływania umysłu na ciało, ale jest to zależne od tego jak na niego reagujemy, jak długo i z jakim natężeniem on występuje.

Najbardziej niekorzystny stres jest to stres dnia codziennego. Nakłada się on na siebie, kumuluje i często nie ma możliwości ,,odpływu’’. Reakcje stresową mogą wywołać sytuację błahe i bardzo poważne. Nasz organizm nie odróżnia wydarzeń hipotetycznych od rzeczywistych zagrożeń Wystarczy, że zaczynamy myśleć o czymś co może się wydarzyć i w naszym organizmie zaczyna się pojawiać lawina reakcji chemicznych i zaczynają występować reakcje somatyczne.

Kompleksowe radzenie sobie z depresją, stresem i nerwicą w naturalny sposób:

Kliknij w zdjęcie produktów, aby przejść do sklepu:

Zestaw zawiera następujące produkty (kliknij w produkt aby przejść na stronę produktu):

  1. Stres Management – Mega B complex – witaminy i minerały dla osób narażonych na stres.
  2. Rhodiolin – naturalny produkt, który rozluźni Twoje kołotane nerwy, oraz poprawi reakcje na stres.
  3. Polinesian Noni – liofilizowany sok z noni przyspiesza regeneracje organizmu i daje uczucie komfortu.

Wszystkie produkty firmy CaliVita są w 100% pochodzenia naturalnego. Nie powodują żadnych uzależnień.

Leave a Reply