Stres, a zawał serca

Przykład zawału serca i choroby wrzodowej według badania Lemańskiej (1984r.).

Badania wykazały, że chorzy z zawałem serca pod wpływem narastającego stresu różnią się na przykład od wrzodowców tym, że „Wykazują oni tendencje do minimalizowania cech zagrożenia, mimo zaistniałych przeszkód. Są nastawieni na realizację celów i nie obawiają się skutków.”

Osoby z chorobom wrzodową wykazują „tendencje do spostrzegania tych samych sytuacji stresowych w kategorii zagrożenia, które wywołują u nich lęk skłaniając do obrony ego lub do wycofania”. Lemańska ustaliła, że grupy te różnią się wskaźnikiem fizjologicznym emocji w sytuacji stresu rzeczywistego. Można powiedzieć, że każdy ma jakiś wzór reagowania emocjonalnego i tak naprawdę nie ma znaczenia rodzaj zdarzenia. Była też jeszcze trzecia grupa kontrolna osób zdrowych. Okazało się, że reakcja na stres i „zaleganie” problemu czyli jego roztrząsanie jest zdecydowanie krótsze i płytsze. Przy rozpatrywaniu tych przypadków nie bierzemy pod uwagę uwarunkowań genetycznych do schorzeń organicznych.

„Zwiastuny choroby’’ pod wpływem stresu:

 1. zaburzenia w organizmie, które nie wykazują zmian patologicznych i wyniki badań są często bez zastrzeżeń,
 2. pod wpływem stresu, napięcia emocjonalnego możemy zwiększyć np. palenie papierosów, picie alkoholu, lub zwiększenie ilości spożywanego jedzenia,
 3. może zmienić się obraz krwi, który po ponownym zrobieniu badań wróci do normy,
 4. wyraz zmęczenia na twarzy,
 5. wybudzanie się w nocy,
 6. męczące sny,
 7. wahania ciśnienia,
 8. brak apetytu lub nadmierny apetyt,
 9. rozwolnienie,

Czy może wystąpić nagły zawał serca pod wpływem stresu?
Tak, pod wpływem stresu może wystąpić zawał serca bez wcześniejszych symptomów. Jest to tak zwany zawał pozanaczyniowy, wywołany gwałtownym wyrzutem adrenaliny i skurczem naczyń wieńcowych. Na etapie dzisiejszych badań stwierdza się, że pod wpływem stresu, nadmiernej pobudliwości, gniewu, chorych ambicji może dojść do spadku odporności immunologicznej organizmu. Upośledzona zostaje zdolność do zwalczania wirusów, bakterii chorobotwórczych. W zależności od czasu trwania tego problemu może dojść do zmian organicznych lub powrócimy do zdrowia.

Bardzo interesujący jest również przykład na temat toksemii czyli zanieczyszczenia organizmu toksynami różnego pochodzenia i zależność między ich powstawaniem w stosunku do szybkości ich wydalania. Stwierdzono również, że pod wpływem stresu następuje spadek energii w organizmie co spowalnia przemiany metaboliczne między innymi oczyszczanie naszego organizmu.

Kompleksowe radzenie sobie z depresją, stresem i nerwicą w naturalny sposób:

Kliknij w zdjęcie produktów, aby przejść do sklepu:

Zestaw zawiera następujące produkty (kliknij w produkt aby przejść na stronę produktu):

 1. Polinesian Noni – liofilizowany sok z noni przyspiesza regeneracje organizmu i daje uczucie komfortu.
 2. Stres Management – Mega B complex – witaminy i minerały dla osób narażonych na stres.
 3. Rhodiolin – naturalny produkt, który rozluźni Twoje kołotane nerwy, oraz poprawi reakcje na stres.

Wszystkie produkty firmy CaliVita są w 100% pochodzenia naturalnego. Nie powodują żadnych uzależnień.

Leave a Reply