Stres oksydacyjny – wolne rodniki

Stres oksydacyjny inaczej stres tlenowy, powstaje w komórkach naszego organizmu . Jest to stan zaburzonej równowagi pomiędzy antyoksydantami np. witamina C, Bata Caroten, witamina E, a nadmiarem wolnych rodników tlenowych. Stres oksydacyjny to patologia, silne zanieczyszczenie organizmu i choroba.

Skarżymy się na różne schorzenia np. wrzody, problemy ze stawami, zaburzenia krążenia, nadciśnienie, miażdżyca, cukrzyca, jelita, wątroba, alergia, choroby z autoagresji, nowotwory. Stosowanie leków na te schorzenia nie likwiduje przyczyny lawinowej reakcji następujących po sobie coraz to nowych chorób!

Co to są wolne rodniki i jaki mają wpływ na organizm?
Wolne rodniki to atomy lub molekuły posiadające nieparzyste elektrony. Większość elektronów w atomach i cząsteczkach występuje parami po dwie na każdej orbicie.
Wolne rodniki występują pojedynczo i są molekułami chętnie wchodzącymi w reakcje i tym samym są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Układ, w którym na orbicie jest tylko jeden elektron jest zazwyczaj nietrwały. Powoduje to przyjęcie lub oddanie elektronu z udziałem innego atomu lub cząsteczki.
Co może mieć wpływ na powstawanie wolnych rodników?

 1. wysiłek fizyczny, intensywny trening sportowy ( brak odnowy biologicznej i antyoksydantów – bardzo ważne po 40- tym roku życia, kiedy pracy jest dużo, mało wytchnienia, a chcąc być zdrowym przeciążamy się w siłowniach łapiąc sylwetkę i kondycję!
 2. dieta,
 3. palenie papierosów,
 4. długotrwające stany zapalne,
 5. chemia gospodarcza, zanieczyszczenie środowiska,
 6. stres,
 7. nadużywanie alkoholu,
 8. niektóre leki,
 9. promieniowanie radioaktywne,
 10. smog elektromagnetyczny (sztuczne pola magnetyczne),
 11. metabolizm fizjologiczny.

Organizm potrafi sobie poradzić z wolnymi rodnikami pod warunkiem , że dysponuje przeciwutleniaczami tzw. antyoksydantami np:

 1. witamina E,
 2. witamina C,
 3. beta karoten,
 4. substancje roślinne które “rozbrajają” wolne rodniki.

Kiedy powstają wolne rodniki?

Wolne rodniki powstają każdego dnia i niemalże w każdej minucie, ponieważ jest to proces naturalny, fizjologiczny i powstaje on w wyniku procesów metabolicznych jakie zachodzą w organizmie. Komórki ludzkiego organizmu atakowane są przez wolne rodniki ok 10 000 razy na dobę.

Organizm potrzebuje skutecznej broni w walce z wolnymi rodnikami i taką bronią są ANTYUTLENIACZE zwane również ANTYOKSYDANTAMI oraz rośliny, zioła , które maja również działanie antyoksydacyjne.

Jakie produkty CaliVita zawierają duże dawki antyoksydantów? (kliknij w nazwe produktu aby przeczytac o nim więcej)

 1. Mega Protect 4 Life,
 2. Xantho Plus,
 3. Zenthonic,
 4. witamina C 1000,
 5. Witamina E,
 6. Beta Caroten.

Nadmiar wolnych rodników i ich wpływ na nasze zdrowie? Nie wyłapane wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe i plazmę zarodkową. Jeśli wolny rodnik ukradnie sobie elektron z innej molekuły ( cząsteczki), ten sam stanie się wolnym rodnikiem – tragiczna w skutkach reakcja łańcuchowa.

Jakie mogą być z tego kłopoty? – Wolne rodniki wpływają na:

 • rozwój wielu chorób tj. miażdżyca, nowotwory,
 • wszystkich chorób cywilizacyjnych,
 • inaktywacja białek – obniżenie lub zanik aktywności substancji biologicznie czynnych (enzymy, receptory), spowodowany zmianą ich struktury przestrzennej,
 • obniżenie poziomu ATP,
 • zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej, uszkodzenie DNA
 • rozpad krwinek czerwonych,
 • zmiana własności antygenowych komórek,
 • zaburzona gospodarka wapniowa,
 • utleniony cholesterol ! bardzo niebezpieczny,
 • przyspieszony proces starzenia się organizmu,
 • wypadanie włosów zwłaszcza u mężczyzn (łysienie),
 • szybki lub nagły proces powstawania zmarszczek.

Wolne rodniki krążąc po naszym organizmie szukają „dawcy” elektronu. Takim dawcami są cząsteczki. Zabierając wolny elektron zdrowej komórce powodują zmiany w jej DNA i następuje w tym momencie proces jej uszkadzania.

Reaktywne formy tlen wykorzystane są przez organizm do atakowania i zabijania patogenów. Reaktywne formy tlenu biorą udział w sygnalizacji komórkowej – reakcje redoks.

Co to jest reakcja Redox?
Reakcja redoks jest to reakcja biochemiczna w organizmie w której dochodzi do redukcji jak i utleniania.
Bez tlenu nie ma życia. Krew rozprowadza go po komórkach, dalej po tkankach i jeszcze dalej po organach. Następuje proces tzw. oddychania komórkowego oraz proces spalania związków organicznych tj. węglowodany, tłuszcze. Odbywa się to w mitochondriach, potocznie nazwane jest to miejsce jako elektrownia jądrowa w której wytwarza się energia, niezbędną nam do życia.
Wiemy jednak, że przy produkcji zawsze są odpady! w tym również wolne rodniki tlenowe. Każda komórka naszego ciała atakowana jest przez wolne rodniki ok. 10 tysięcy razy na dobę. Prowadzi to do wielu uszkodzeń. Im mamy więcej śmieci w organizmie, chemii, konserwantów, toksyn bakterii tym gorzej dla nas i naszego systemu immunologicznego.

Czy organizm potrafi sobie z tym poradzić sam ? Tak i Nie

 • Organizm wytwarza substancje do neutralizacji wolnych rodników (antyoksydanty, białka, enzymy, hormony. Aktywność organizmu maleje z wiekiem oraz zależy od stylu życia i uzupełniania niedoborów odżywczych.
 • Organizm potrafi naprawić uszkodzone komórki – do czasu!
 • Organizm potrafi uruchomić mechanizm apoptozy komórkowej – zaprogramowana śmierć komórki oraz jej i usunięcie.

Kompleksowe radzenie sobie z depresją, stresem i nerwicą w naturalny sposób:

Kliknij w zdjęcie produktów, aby przejść do sklepu:

Zestaw zawiera następujące produkty (kliknij w produkt aby przejść na stronę produktu):

 1. Rhodiolin – naturalny produkt, który rozluźni Twoje kołotane nerwy, oraz poprawi reakcje na stres.
 2. Stres Management – Mega B complex – witaminy i minerały dla osób narażonych na stres.
 3. Polinesian Noni – liofilizowany sok z noni przyspiesza regeneracje organizmu i daje uczucie komfortu.

Wszystkie produkty firmy CaliVita są w 100% pochodzenia naturalnego. Nie powodują żadnych uzależnień.

Leave a Reply